Preskočit na obsah
Logo informačnej platormy zelene hospodárstvo

Inštitút pre pasívne domy


Adresa

Panónska 17
85104 Bratislava

www.iepd.sk

Kontaktná osoba

Ľubica Šimkovicová
tel: 0905797509
email: simkovicova@iepd.sk

Zobraziť profil

Škola udržateľnej architektúry

Opis riešenia

Už niekoľko rokov školíme profesionálov, ako majú navrhovať pasívne domy. Budovy A0 vychádzajú z princípov pasívnych domov. Budovy s takmer nulovou potrebou energie A0 sú spojením pasívneho štandardu a miestnych obnoviteľných zdrojov energie. „Škola udržateľnej architektúry“ je seminár s množstvom praktických odporúčaní a neoceniteľných informácií, bez ktorých sa žiadny architekt, či projektant nezaobíde. Dozviete sa, čomu venovať pozornosť, aby vaša stavba získala architektonickú kvalitu a zásady, ktoré nesmiete zanedbať, aby budova dosiahla najvyšší energetický štandard. Dozviete sa, prečo je systém riadeného vetrania prínosom pre každú budovu, a či je rekuperácia pre dosiahnutie triedy A0 naozaj nevyhnutná. Ukážeme, ako udržať v lete v interiéri príjemnú teplotu aj bez klimatizácie, kedy sa oplatí tepelné čerpadlo, kedy sa okno stáva „radiátorom“. Naučíme Vás, ako navrhnúť energeticky plusovú budovu, ktorý softvér pomôže budovu optimalizovať tak, aby dosiahla štandard pasívneho, či vysoko úsporného domu. Pre projektanta je nutné vedieť, ako pripraviť projekt do triedy A0 optimálne a s minimom viacnákladov a ktorí odborníci by nemali chýbať v projektovom tíme.

Ekonomický prínos

Pasívny dom poskytuje veľa výhod a zdravý životný štýl, a zároveň extrémne nízke náklady na energie. Pasívny dom ročne spotrebuje maximálne 15 kWh na m2 vykurovanej plochy. V porovnaní s jestvujúcimi budovami je to len zlomok. Napríklad pre vykurovanie miestnosti s veľkosťou 20 m2 stačí 200 W, pre porovnanie tepelný výkon človeka v kľude je 80 Wattov, výkon počítača 250 Wattov. Za energiu nemusíte platiť, stačí iba vedieť využiť pasívne zisky. Názov pasívny dom vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov v budove. Sú to zisky zo slnečného žiarenia, ktoré prechádza oknami a ohrieva interiér, a zisky tepla, ktoré vyžarujú ľudia, spotrebiče, počítače, atď. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii a ďalším prvkom, tieto zisky zabezpečujú príjemnú teplotu v budove, ak nám však z budovy neunikne.

Environmentálny prínos

Architekti pri samotnom dizajne budovy musia zohľadňovať zmenu klimatických podmienok, a to nielen čo sa týka spotreby energie na prevádzku budov navrhovaných, či obnovovaných, ale prihliadať aj na materiály, ktoré sa pri výstavbe používajú a aká je energetická náročnosť ich výroby. Pri návrhu musia zohľadňovať celý životný cyklus budovy od výstavby až po demoláciu. Nesmú pritom zabúdať na ochranu biodiverzity v urbánnom prostredí, navrhovať adaptačné opatrenia na zmenu klímy. A to všetko pri dodržaní architektonickej kvality a kultúry novej ako i jestvujúcej výstavby. Všetky tieto zásady navrhovania budov dokážu znížiť uhlíkovú stopu a zvýšiť ochranu životného prostredia.

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

https://iepd.sk/events/skola-udrzatelnej-architektury-seminar-pre-profesionalov-online-2/

Prílohy: