Preskočit na obsah
Logo informačnej platormy zelene hospodárstvo

Ing. Pavel Lietava - Green


Adresa

Sielnica 281
96231 Sielnica

https://www.pasivne-domceky.sk/

Kontaktná osoba

Pavel Lietava
tel: +421905710225
email: lietavap@gmail.com

Zobraziť profil

Pasívne, nulové a plusové domy

Opis riešenia

Pasívna výstavba je veľmi efektívne riešenie, ktoré je reálne. Ide v nej o:  vyškoleneho architekta - vyhovujúci koncept - kvalitné materiály (okná, resp. vyplne otvorov, rekuperačné zariadenie. Toto je nadštandard. Ostatné materiály sú bežné. Dôslednosť vyhotovenia je nevyhnutná. Celý proces sa nakoniec prekontroluje Blower-door testom a infrazariadenim.

Ekonomický prínos

Je to najekonomickejši spôsob prevádzkovania budov, rodinných domov, škôlok, škôl, administratívnych priestorov atď. Ak rodinný dom v pasívnej forme dokáže ušetriť ročne tisíce eur, ako by sa to prejavilo pri škole s 500 žiakmi? To všetko pri neporovnateľnej kvalite vnútorného ovzdušia, ktoré je zabezpečené vzduchotechnikou s rekuperáciou tepla. Žiadne úniky vetraním oknami, pretože vetranie to nie je potrebné, a pritom s dostatkom čerstvého vzduchu zbaveného prachu a prípadne aj peľu. Ročné náklady rodinného drevodomu na vykurovanie a teplú úžitkovú vodu predstavujú cca 200 €. Pozor, nie na mesiac, ale na rok. A to s pomocou obnoviteľných zdrojov a pri nie vysokých investičných nákladoch. Firma postavila budovu, ktorá je označovaná ako ,,Plusový dom", teda dokáže vyrobiť obnoviteľnými zdrojmi viac energie ako sama spotrebuje. 

Environmentálny prínos

Nie je jedno, či na 1m² plochy budovy spotrebujete na vykurovanie 15 - 20, alebo 150 - 250 kW energie. Pritom sa investičné náklady zvyšujú cca o 10 -15 %. To nie je veľa vzhľadom na výsledný efekt. Nepotrebuje konvenčné vykurovanie či klimatizáciu a svojou úspornosťou šetrí aj prírodné zdroje a redukuje emisie CO2. Budovy sa dajú stavať z dreva, použiť recyklované materiály ako napr. penové sklo, celulózové a látkové izolácie, teda s nízkym podielom šedej energie, ktoré tvoria značnú časť domu. Dôležité je, že sú plnohodnotné a opäť recyklovateľné.

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

Príklady realizácie sú dostupné na stránkach: www.pasivne- domčeky.sk a  https://pasivne-stavby.business.site/

Prílohy: