Dnešný ekonomický model spôsobuje rozsiahle environmentálne a zdravotné riziká, vedie k plytvaniu ako vo sfére spotreby, tak aj výroby, urýchľuje znižovanie biodiverzity a vyčerpateľnosť zdrojov a vedie k vytváraniu nespravodlivej spoločnosti.
Priemerná teplota na Zemi stúpa, zvyšuje sa početnosť a sila hurikánov, tropických búrok a cyklónov, pribúdajú záplavové obdobia, posúvajú sa klimatické pásma, ubúda výška snehovej pokrývky, extrémnou rýchlosťou sa topia ľadovce a pribúdajú dlhé obdobia tepla a sucha.
Aby sa situácia nezhoršovala, musíme zmeniť náš energetický systém, využívanie prírodných zdrojov a krajiny. Je potrebné hospodársky rast zosúladiť s možnosťami planéty a zabezpečením sociálneho rastu. K nepriaznivému stavu životného prostredia sa pridružila globálna energetická, potravinová a finančná kríza. Riešenie týchto problémov si vyžaduje vytvorenie nového ekonomického systému, ktorý rešpektuje potrebu ochrany životného prostredia, efektívneho využívania zdrojov, ako aj sociálnej spravodlivosti. Bolo sformulovaných viacero konceptov, z ktorých najvýznamnejšie sú zelené hospodárstvo (UNEP) a zelený rast (OECD), v súčasnosti sa veľká pozornosť venuje aj obehovému hospodárstvu.