SEAK, s.r.o.


Adresa

Slanská 11934/92
08006 Prešov

http://www.seakenergetics.com/sk

Kontaktná osoba

Peter Mocák
tel: +421517715065
email: peter.mocak@seakenergetics.com

Zobraziť profil

Riadenie pouličného osvetlenia po napájacom vedení SEAK SMART CITY

Opis riešenia

Používaním tejto technológie môže samospráva vzdialené riadiť osvetlenie po skupinách, konfigurovať ho kdekoľvek a kedykoľvek jedným kliknutím v jednoduchej aplikácii, nastaviť harmonogramy stmievania. Systém umožňuje transparentnú komunikáciu so senzormi (pohybu, znečistenia, hluku...) a inými zariadeniami v rámci IoT platformy prostredníctvom existujúceho elektrického vedenia. Vďaka tejto technológii vieme plne využiť prenosovú kapacitu existujúcej elektrickej kabeláže pre verejné osvetlenie aj pre nabíjanie elektromobilov. Prioritu má vždy osvetlenie, zvyšok kapacity je automaticky rovnomerne rozdelený medzi nabíjajúce sa autá podľa ich schopnosti nabíjania. Mestá tak dokážu nielen šetriť elektrickú energiu vďaka riadeniu LED osvetlenia, ale aj predávať ušetrenú energiu na nabíjanie elektrických áut. Je to najlacnejší spôsob ako dostať nabíjanie elektromobilov na slovenské sídliská. Inštalácia systému si nevyžaduje žiadne výkopové práce, využíva sa iba existujúca elektrická infraštruktúra (káble). Nie sú potrebné ani žiadne rádiové moduly na prenos signálov. Na výstave Urbis Smart City 2018 sme získali cenu Zlatá medaila Urbis za najinovatívnejší produkt.

Ekonomický prínos

Výrazné zníženie spotreby verejného osvetlenia je hlavným argumentom pre smart lighting. Celá investícia do výmeny starého osvetlenia za smart LED sa obvykle vráti do 3 rokov a počas životnosti systému (10 - 15 rokov) sa vráti niekoľkonásobne.

Environmentálny prínos

Až 19 % celosvetovej spotreby elektrickej energie je na verejné osvetlenie. Inteligentný systém riadenia osvetlenia SEAK SMART CITY prináša úsporu 30 % - 40 % elektrickej energie, a teda aj zodpovedajúce zníženie emisií CO2. Inteligentné osvetlenie nemá vplyv na hlučnosť ani iné emisie. Keďže Seak používa na komunikáciu existujúce elektrické vedenie, nevyžaruje ani žiadne elektromagnetické vlnenie a nezamoruje teda prostredie ďalším rádiovým signálom.

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

Inteligentné riadenie osvetlenia SEAK SMART CITY je používaný vo viac ako 70 obciach a mestách nielen v Slovenskej a Českej republike. V rámci EÚ riadime osvetlenia v Španielsku (Cordoba, Sevilla, Valencia, Malaga), či v Rakúsku (Massendorf). Neobmedzujeme sa len na trhy EÚ. Riadime osvetlenie aj v Izraeli (Tel Aviv, Atlit), Ukrajine (Kyjev, Mena), Rusko (Uralskyj, Astrachaň), či Srbsku (Plandište). Pilotný projekt máme aj v Indii (Mumbai). Systém riadenia osvetlena vyvíjame a dodávame od r. 2009, aktuálnu verziu pre smart cities od r.2016. Prvý pilot inteligentného nabíjania elektrických vozidiel sa inštaluje aj v Kyjeve, Tel Avive a takisto sme nedávno podpísali dohodu s distribútorom našich nabíjacích staníc v Indii.

Prílohy: