Preskočit na obsah
Logo informačnej platormy zelene hospodárstvo

Pribila spol sro


Adresa

Pri potoku 5/44
906 38 Rohožník

https://krtkodom.sk/

Kontaktná osoba

Martin Pribila
tel: 0908496963
email: kontakt@krtkodom.sk

Zobraziť profil

Krtkodom – sebestačný ,,zelený" dom

Opis riešenia

Krtkodom je projekt energeticky pasívneho rodinného domu, v ktorom smart riešenia zabezpečuje príroda. Dom chránený zemou predstavuje luxusné spojenie prírody a premysleného stavebného systému. Je to efektívne nízkouhlíkové ekologické riešenie bývania s maximálnym využitím prírodných zdrojov. Krtkodom sa neprehreje, nepodchladí, neodfúkne mu strechu a nezaplaví ho voda. Nepotrebuje klimatizáciu v lete, ani obrovské náklady na vykurovanie v zime. Je ideálnym riešením pre svahovité pozemky s nádherným výhľadom. Krtkodom si udržiava stabilnú teplotu medzi 18° C a 24° C bez vykurovania. Dom ponúka zdravé ekologické, udržateľné bývanie.

Ekonomický prínos

Výrazne šetrí zdroje a náklady. Spotreba energie na prevádzku a údržbu domu je pri priemernej cene porovnateľnej s bežnými domami na úrovni 15 - 35 €/mesiac. Náklady na klimatizáciu sú nulové,  keďže je krtkodom adaptovaný na zmenu klímy. Vďaka stabilnej klíme do 24° C a vyváženej vlhkosti po celý rok  nepotrebuje klimatizáciu a rekuperáciu spojenú s každoročným čistením.

Letné teplo sa skladuje do zemnej batérie, odkiaľ sa čerpá v zimnom období. Vďaka tomu sa v krtkodome v lete udrží príjemne chladivá a v zime naopak teplá vnútorná klíma.

Environmentálny prínos

Počas výstavby a užívania domu nevzniká odpad zaťažujúci životné prostredie. Nosná konštrukcia domu má dlhú životnosť, počas celej svojej životnosti neuvoľňuje do prostredia žiadne škodlivé látky. Dom má zdravú vnútornú klímu, použité prírodné stavebné materiály majú priaznivý vplyv na vlhkostný režim v dome a akustiku v interiéri, teda aj na zdravie obyvateľov domu.

Recykláciu odpadovej vody zabezpečuje koreňová čistička, ktorá použitú vodu z domácnosti regeneruje a vracia späť do prírody. Daždovú vodu zadržiava zelená strecha až do 40 m3 vody/dom. Energetický systém domu využíva aj obnoviteľné zdroje, čím sa dom stáva sebestačným. Odpadové teplo z domu vyhrieva skleník.  Krtkodom zachováva zeleň, index zelene je až do 0,95, t. j. na pozemku zostane 95 % zelene. 

Podľa LCA (life cycle assesement) je CO2 stopa neutrálna v 14., resp. 21. roku veku stavby (podľa stavebných dispozícií a použitých technológií).

 

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

Prílohy: